katil kim

Katil Kim?

Katil Kim sorusu bir çok polisiye romanda en ön planda yer alır. Daha çok “kim yaptı?” ya da İngilizcesiyle “Who done it?” ve yahut ta İngilizce kısaltmasıyla “whodunnit” diye bilinen polisiyenin bu en yaygın ve en populer türü aslında klasik polisiyenin de ta kendisidir. 

Güzella Bayındır, Kitap Eki’nde yer alan makalesinde Feneryolu Cinayetleri’nin bu türün en iyilerinden biri olduğunu yazıyor. Bunun en başta gelen sebebi olarak da cinayeti kimin işlediği sorusuna, kitabın sonuna kadar okurun cevap verememesini gösteriyor. “Katil kim?” sorusu başta olmak üzere, cinayete ilişkin soruların, romanın iki soruşturmacı kahramanı özel dedektif Kerim Ülkü ve onun polisiye roman yazarı arkadaşı Faruk Arman’la aralarında geçen tartışmalarla cevaplandırıldığını, fakat her cevapla birlikte yeni soruların ortaya çıktığını belirtiyor. 

Böylece, okurun kafasında sürekli olaya ilişkin soruların bulunduğunu, bunun da romana bir sürükleyicilik kazandırdığını yazan Bayındır, kurgunun hiç aksamadan ilerlediğini özellikle vurguluyor. Bundan da romana çok iyi çalışıldığının anlaşıldığını söylüyor.

Güzella Bayındır’a göre, Feneryolu Cinayetleri, romandaki ana karakterin, farklı farklı kişiler tarafından nasıl algılandığını, aynı hikayenin değişik ağızlardan nasıl bambaşka biçimlere sokulduğunu göstermesi bakımından da ilginç ve değerli bir eser.

Feneryolu Cinayetlerini beğenerek okumasında bir çok etkenin yanı sıra, belli bir zaman diliminde geçen bir olayın, farklı kişiler tarafından anlatılması olduğunu belirten Güzella Bayındır, bunun gerçeğe ulaşmada izlenecek çok iyi bir yöntem, dolayısıyla polisiye bir roman için en ideal kurgulama tekniği  olduğunun altını çiziyor. 

Güzella Bayındır’ın, Gencoy Sümer’in Feneryolu Cinayetleri adlı polisiye romanını incelediği Kitap Eki’nde yer alan makalesinin tamamını okumak için alttaki linki tıklayınız.

Katil Kim? Feneryolu Cinayetleri

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.