Polisiye okurları, Feneryolu Cinayetleri hakkında sosyal medyada neler yazdılar?

Polisiye Okurlarından

en güzel polisiye romanlar
polisiye roman tavsiye
yeni çıkan romanlar
en sevilen kitaplar
en sürükleyici romanlar
Videoyu oynat

Polisiye okurları, Feneryolu Cinayetleri
hakkında sosyal medyada neler yazdılar?

Feneryolu 1

Son Üç Sayfa:

Polisiye romanlara bayılıyorum, hele Türk bir yazarın elinden böyle gizemli bir polisiye çıkınca daha da bir zevkle okuyorum. 
Kadıköy’ün Feneryolu mahallesinde bir köşkte yaşayan Piraye intihar ediyor, 13 yıl sonra bir kadının bünün intihar olmadığını söylemesi ile de dava yeniden açılıp, cinayeti kimin işlediği araştırılıyor. Kitap bölümlerden oluşuyor ve her bölümde Piraye ile bağlantısı olan bir kişi onu ve olayları kendi gözünden anlatıyor. Kimisi onun mükemmel olduğunu söylerken, kimisi de nefret ediyor. Dolayısıyla daha çok kafamız karışıyor, Piraye nasıl bir kadın? Katil kim? 

Aysu ve Kitapları:

Çok güzel bir polisiye okudum…Polisiye severlerin mutlaka okuması gereken bir kitap…1969 yıllarında geçen türk filmi tadında, akıl ve gizem dolu. Ellerinize sağlık Gencoy Sümer. Bayıldım. Tam 13 yıl sonra gelen bir itirafla intihar sanılan olayın, cinayet şüphesiyle tekrar araştırılmaya başlanması sonucu gelişen olaylar. Dönemin efsane yıldızı intihar mı etti yoksa öldürüldü mü? Çok güzel bir kitap okudum . Heyecanın her an aktif olduğu,cinayetlerın art arda devam ettiği, geçmişin gizemlerinin ortaya döküldüğü,merak uyandıran ve ters köşelerle dolu bir kitap. Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum. Yazarın tek kitabının olmasına da ayrıca üzüldüm.

guzella
Feneryolu cinayetleri Sosyal medya2

Yıldız Acil:

Feneryolu Cinayetleri tam bir Agatha Christie hikayesi tadında. Ben çok keyif aldım. Kitapta bir çok karakter ile tanışıyorsunuz ve onların hepsi birer şüpheli. Olayları her birinin ağzından dinliyorsunuz ve bu aşamada aslında tüm ipuçları bir şekilde sizin önünüze sunuluyor, ama ben bu sefer çok beceriksizdim. Hah tamam “katil sensin” dediğim de onun o saatlerde bambaşka yerlerde olduğunu öğrendim. Başka birinden süphelendim ama bu sefer de bir diğer kişi geçmişte olanları anlattı ve o kişi ile ilgili bambaşka bilgiler verdi ve benim tüm kurgularım boşa çıktı. Velhasıl ben katilin kim olduğunu sonuna kadar anlayamadım. Umarım, dedektif Kerim Ülkü ve polisiye roman yazarı dostu Faruk Arman’ın yeni hikayeleri için çok beklemeyiz.

Anakraliçe:

Tam 13 yıl sonra gelen bir itirafla intihar sanılan olayın, cinayet şüphesiyle tekrar araştırılmaya başlanması sonucu gelişen olaylar. Dönemin efsane yıldızı intihar mı etti yoksa öldürüldü mü? Çok güzel bir kitap okudum . Heyecanın her an aktif olduğu,cinayetlerın art arda devam ettiği, geçmişin gizemlerinin ortaya döküldüğü,merak uyandıran ve ters köşelerle dolu bir kitap. Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum. Yazarın tek kitabının olmasına da ayrıca üzüldüm.

Feneryolu cinayetleri Sosyal medya
Feneryolu cinayetleri Sosyal medya3

Cevizin Kitapları:

Bakın bakın size güzel bir kitabın yorumuyla geldim. Klasik polisiyeciler dikkat kesilin ve Agatha Christie sevenler el kaldırsın. Türkiye’nin Agatha’sını buldum çünkü.
Agatha’yı Ahmet Ümit ile harmanlayalım işte gencoy Sümer. Klasikvari polisiye anlatımı çok çok iyiydi. Ben özellikle direkt Agatha’nın “On Küçük zenci” hikayesinin tadını aldım. Çünkü her karakter şüphe uyandırıyor, hepsinden hikayesini dinliyoruz. Her bölümde bir başka karakter devralıyor anlatımı. Olayın 80’lerde geçmesi, o atmosfer ayrı bir güzeldi. Pirayenin 1969 daki ölümü sonuna kadar gizemini korumayı başardı. Intihar mı cinayet mi? Haydi sizde gizem çözmeye. Özellikle Herdem Yayınevi’ni baskı konusunda da kutluyorum. Ben eski basımını okudum son basımı da eminim güzeldir. Hiçbir yanlış ve eksikliğe rastlamadım ve kağıt yapısı çok değişikti, kitap çok rahat okunabiliyordu, elde çok rahat tutulabiliyordu. İçinde Gencoy Sümer’in  kısa hikayesinin olduğu Kanlakarışık kitabını henüz okumadım ama kendisinin bir roman daha yazıp bizi mahrum bırakmamasını rica ediyorum. Belki korku temalı bir şey yazar bilemeyiz. (yazar yazar bence)

Ümit İlhan

Feneryolu Cinayetleri şimdi bitti, muhteşem bir finalle. Tadı damağımda kaldı, bir taraftan merakla sonu beklerken, bir taraftan da bitmesin istedim. Tek kelimeyle özetlemem gerekirse “Muazzam”.  Çok lezzetli, çok sürükleyici, çok zekice düşünülmüş bir kitap. Dönem, mekan, karakterler o kadar sıcak ve samimi ki. Her türlü övgüyü fazla fazla hakediyor, ben ne desem az. Tam herşey bitti derken son sayfada ayrı bir tokat ne kadar beklenmedik. Büyük emeğinin önünde saygıyla eğiliyorum, sıradaki kitaplarını sabırsızlıkla bekliyorum.  Bu kadar çok ince detay ve nakış gibi işlenmiş kurgunun geri planını düşünmek bile büyük keyif verdi. Ellerine sağlık, sağol varol.

 

a1
Feneryolu Cinayetleri

Serap Erözgen:

Adını ilk kez duyduğum bir yazar. Kitapçıda tesadüfen gördüm, kitabın adı çarptı, aldım. Hiç fena değil. Carter Dickson ve Agatha Christie’ye selam çakıyor. Tavsiye edilir.

Ulaş Özkan:

Gencoy abinin kitabı, “Feneryolu Cinayetleri”ni İlk elime alıp başladığımda düşünmeden edemedim. “Yıllar önce işlenmiş bir suç nasıl çözülür ki” diye. Ama bütün sorularınıza fazlasıyla cevap veriyor kitap. Her sayfayı merak içinde çevirmeye başlıyorsunuz. Tam bir klasik polisiye. Bir köşk, bahçıvan, hizmetçi, doktor, avukat,komşular derken sayfalar eriyip gidiyor elinizde. Guzel bir film tadında. Kitap bölüm bölüm ve her bölüm karakterlerin kendi ağızlarından anlatılıyor. Sanki soruşturmayı siz yürütüyormuş hissine kapiliyorsunuz. Size anlatiyorlar gibi. Bazi karakterlere uyuz oluyorsunuz dinlerken. Kimini dinlerken de “hah yakaladim” diye düşünuyorsunuz. Ama tahminlerimin hiç biri tutmadı. Ve bu yönüyle bence finali de bir polisiyeseveri fazlasıyla tatmin edecek tarzda. Kesinlikle okuyun. Gencoy abi, eline,emeğine, kalemine sağlık.

feneryolu cinayetleri
Dedektif Romanı Gencoy Sümer Feneryolu Cinayetleri

Hülya_d_o:

Yeni çıkan kitaplara bakarken , yazar ve yayınevi hakkında en ufak bir bilgim olmazken , arka kapakta Sevin Okyay yazısıyla görüp , alıp , okuduğum bir kitap oldu. Ünlü oyuncu Piraye yıllar önce beklenmedik bir şekilde intihar eder. Ünlü bir dedektife gelen mektupta da olayın aslında bir cinayet olduğundan bahsedilir. Kitap Piraye ve onun intihar gününü farklı farklı kişilerin anlatmasıyla ilerler. Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen oldukça sürükleyici ve hatta daha da ileri giderek, son yıllarda okuduğum en güzel Türkçe polisiyelerden demek istiyorum. Gencoy Sümer dur durak bilmeden yazsın lütfen. İyi ki okumuşum, dediklerimden.

Algan Sezgintüredi:

Christie/Doyle tadı veren, muamması ve çözümü başarılı, pek hoş bir çalışma.

2
Feneryolu Cinayetleri

Necmi Şen:

Başladıktan sonra dördüncü gecede bitirdim. Müthiş bir beyin yanmasına sebep oldu. Elinize, yüreğinize sağlık. Okumadım yedim resmen bu kitabı. Merak, olağanüstü mantıkla sürüklenme. Polisiyede olması gereken herşey var. Gencoy ustanın yüreğine sağlık. Anlatımın naifligi keza okumayı harika kolaylaştırıyor, sürüklüyor. Mübalağa etmiyorum cidden çok sevdim bu kitabı. Bence tarz olarak ayrı.

Doğan Ayartepe:

Feneryolu Cinayetleri, daha önce polisiye roman okumamış olanları bile tutkun yapabilecek düzeyde, son derece titiz, gerekli olduğu kadar detay içeren özenli bir çalışma. Bir Agatha Christie hayranı olarak, onun romanlarını asla aratmayan ve hatta yaşadığımız şehirde ve hatırlayabildiğimiz kadar yakın bir tarihte geçmesi nedeni ile biz yaşlardaki okuyucuları daha da sıcak/samimi bir şekilde sarmalayan, güzel bir Türkçe ile yazılmış bir roman olarak çok beğendim. Tebrik ediyor, başarılar diliyorum.

Feneryolu Cinayetleri kitapyurdu

Ümit Şenesen:

Coşkun bir kutlamayla başlayalım. Gerçekten olağan üstü bir polisiye. Böyle hissetmesem kesinlikle sana yazmazdım. Kitabını okuduğumdan haberin bile olmazdı. Gerçekten nefis olmuş ellerine, diline sağlık. Yazılış biçimi (her bölümü başka birinin anlatması, benim bildiğim kadarıyla) özgün, Çok da işlevsel olmuş. Kimin doğru, kimin yalan konuştuğunu bulup çıkarmak da okuyucuya kalmış. Çok da akıcı yazmışsın, bütün işi gücü bırakıp romanı bir solukta bitirdim. Kurguya gelince şahane. Aradaki toplumsal (İstanbul’un değişmesi), iktisadi (yetmişlerin ithal ikameci politikaları), vb. değinmeler de yerli yerine oturmuş. O dönemin İstanbul’unu, özellikle de (bana göre) karşı yakayı çok iyi bildiğin anlaşılıyor. Başkomiseri biraz eski dille konuşturman da hoş olmuş. Kitabın benim övgülerimi hak ediyor, yoksa vallahi yazmazdım. Tekrar kutlar, gözlerinden öperim. İkinci roman ne zaman?

Funda Menekşe:

Son yıllarda en keyifle okuduğum ve tadı damağımda kalan kitaplardan Feneryolu Cinayetleri. Klasikleri andıran bir dil, nezaketi hissettiren bir üslup, yazarın yetişme şeklinin incelikli dokunuşları ile bu polisiye kesinlikle her kitaplıkta yerini alması gerekenlerden. 

Feneryolu Cinayetleri kitapyurdu
Feneryolu Cinayetleri

Sururi Turan:

Romanı yeni okudum. Polisiye romanlara oldukça meraklı bir okuyucu olarak çok başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Yazarın anlatım tarzı bence oldukça alışılmadık ve bir o kadar da başarılı. Olayları, yer alan kişilerin ağzından ve onların bakış açılarıyla anlatmak kesinlikle romana dikkate değer bir çekicilik katmış. Kişilerin karakter analizlerinin titizlikle yapılıp, ustaca okuyucuya aktarılması ile de oldukça usta işi bir polisiye ortaya çıkmış. Romana başladığınızda akıcılığı ve uyandırdığı merak ile sonuca ulaşmadan kolay kolay elinizden bırakabilmeniz mümkün olmuyor. Bu arada yazar (her usta işi polisiyede okluğu gibi) okuyucunun çözümleme kapasitesine meydan okumayı da ihmal etmiyor. Polisiye roman okuyucularına böyle düzeyli bir eser kazandırdığı için  Gencoy Sümer’e teşekkür ederim. Bu romanı herkese ama özellikle bu türün meraklılarına hararetle tavsiye ediyorum.