Gencoy Sümer, Mavi Kolye romanında anlattığı “Zonguldak’ın sahil beldesi” Filyos’ta doğdu. 12 yaşındayken ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşti. Agatha Christie’yle tanışması burada oldu. O günden sonra bir daha Christie’nin kitaplarını elinden bırakamadı.

Üniversite yıllarında polisiye öyküler yazdı. Polisiye seven arkadaşlarıyla birlikte kurduğu cinayet kulübünde oynadıkları “katil kim” oyunlarının senaryolarını yazdı. Yıllar sonra kaleme aldığı Aile Sırrı romanını, o günlerde birlikte katil kim oyunları oynadığı arkadaşlarına ithaf etti.

2011 yılında internette yayınlanan Polisiye Durumlar sitesini kurdu. 2017 yılında Türkiye’nin ilk dijital polisiye dergisi Dedektif Dergi’yi yayınlamaya başladı. 2020 yılından başlayarak Zehirli Kalem adıyla her yıl verilen bir polisiye öykü ödülü tesis etti. Dedektif Dergi ve Zehirli Kalem Ödülü sayesinde Türk polisiye edebiyatına bugüne kadar birçok yeni yazar kazandırdı.

Çeşitli seçki ve dergilerde öyküleri yayınlanan Gencoy Sümer’in İlk romanı Feneryolu Cinayetleri 2017’de okurların karşısına çıktı. Bugüne kadar üç baskı yapan kitapla birlikte Dedektif Kerim Ülkü serisi de başlamış oldu. 2018’de gizemli hikayelerden oluşan Göl Kıyısındaki Ev ve ilk Percule Hoirot macerası Aile Sırrı Kitapları yayınlandı. Bunu 2021’de Kerim Ülkü serisinin ikinci kitabı Mavi Kolye ve Percule Hoirot’nun öykülerinden oluşan Bir Ölüm Kalım Meselesi takip etti.

Türkiye Polisiye Yazarları Birliği’nin kurucu üyesi olan yazar, halen Dedektif Dergi genel yayın yönetmenliğinin yanı sıra Herdem Kitap’ın polisiye yayınlarının danışmanlığı görevlerini sürdürmektedir.

Shopping Cart